Wpisz i naciśnij enter

Jak wybrać zdrowe buty?

Właściwe uszyte i dobrane buty mają bardzo duży wpływ na jego zdrowie i prawidłowy rozwój oraz zapewniają dziecku komfort na co dzień. Buty dla dzieci powinny być uszyte w taki sposób, by mała stópka miała możliwość swobodnego poruszania się a jednocześnie miała wsparcie w najważniejszych miejscach.

Najważniejsze elementy

Kości, ścięgna i stawy dziecięcej stopy są bardzo delikatne. Nieprawidłowe obuwie może spowodować nie tylko dyskomfort u dziecka, ale także wady, które mogą się utrwalić i towarzyszyć przez całe życie.

Podeszwa

Podeszwa dziecięcych bucików powinna posiadać elastyczną strefę zgięcia w 1/3 swojej długości (linia stawów palców). W strefie pięty i palców podeszwa powinna być sztywniejsza, by zabezpieczała stópkę przed urazami.

Wzmocnienie strefy pięty uzyskuje się między innymi dzięki zastosowaniu obcasa Thomasa. Płaski obcas podnosi piętę o 2-3 mm. Dzięki niemu dziecko uczy się stawiać pewnie całą stopę na podłożu podczas chodzenia. W początkowej fazie nauki chodzenia dzieci stąpają na palcach, więc obcas pomaga przyzwyczaić do obciążania pięty.

Miękka strefa zgięcia daje komfort chodzenia małym stópkom. Nie męczy stóp i nóg podczas spacerów.

Bardzo ważne jest, by podeszwa miała właściwości antypoślizgowe. Specjalny bieżnik i dobrej jakości gumowy materiał syntetyczny zapewnia nie tylko elastyczność, ale także zabezpiecza przed poślizgnięciem na parkiecie, terakocie a nawet na żwirze.

Zapiętek

Pięty bucików powinny być usztywnione, tak by stopa dziecka nie wykrzywiała się na boki. Pięta i łydka powinny być ustawione w linii prostej i prostopadle pod podłoża. Usztywniony zapiętek pomaga dziecku utrzymać tą pionową pozycję.

Buty rehabilitacyjne
Miękki kołnierz

Wokół kostki, powinien znajdować się miękki kołnierz wypełniony pianką. Sprawia on, że sztywny zapiętek nie uwiera i nie powoduje otarć delikatnej skóry.

Prawidłowo dobrane buty pozwalają nie tylko zapobiegać deformacjom, ale także korygować pewne wady.

Szwy

Szwy powinny być płaskie, równe, skóra na łączeniach ścieniona tak, by nie powodowała powstawania wybrzuszeń. Wszelkie nierówności, wypukłości mogą uciskać, powodować powstawanie otarć lub pęcherzy.

Skóra naturalna

Buciki dla dzieci powinny być wykonane z naturalnej skóry wysokiej jakości. Ma ona właściwość chłonięcia potu. Małe stopy mocno się pocą, gdyż mają tyle samo porów, co dorosła stopa. Zatem odprowadzają podobną ilość potu, co stopy dorosłych osób. Ważne jest zatem wykonanie bucików ze skóry naturalnej, tak, by chłonęła ona pot i pozostawiała stopę suchą.

Zapięcie

Dziecięce buty powinny być dopasowane do stopy także jeśli chodzi o tęgość. Dobrze skonstruowane i dobrane buty powinny dawać możliwość dopasowania ich za pomocą sznurowadeł lub rzepów.