Wpisz i naciśnij enter

Jak mierzyć stopę dziecka

Jak zmierzyć stopę dziecka? 

W tym artykule dowiesz się:  

 • Jak prawidłowo zmierzyć stopę dziecka aby dobrać odpowiedni rozmiar obuwia 
 • Na co zwracać uwagę przy doborze butów 
 • Jakich błędów unikać 

Prawidłowe zmierzanie stopy dziecka, daje nam możliwość dopasowania odpowiedniego rozmiaru butów. Dzieci rosną bardzo szybko, a wraz z nimi rosną również ich stopy. Stopki dzieci należy mierzyć co trzy do czterech miesięcy, aby upewnić się, że buty nie stały się za małe.. Pamiętaj, każdy model jest inny, nie sugeruj się rozmiarem, a wymiarem wkładki, na naszej stronie rozmiar wkładki jest podany w centymetrach, przy każdym rozmiarze butów. 

Jak prawidłowo zmierzyć stopę? 

 • Stopy mierzymy gdy dziecko stoi, najlepiej w lekkim rozkroku, tak aby masa ciała rozkładała się równomiernie 
 • Stopy mierzymy od pięty do dużego palca 
 • Mierzymy obydwie stopy, stopy często różnią się miedzy sobą, w przypadku różnicy, buty dobieramy do większej stopy 
   

Na co zwracać uwagę przy doborze rozmiaru butów i jakich błędów unikać? 

Najlepiej dobierać buciki dla dziecka w sklepie stacjonarnym, gdzie nasi pracownicy pomogą dobrać odpowiedni rozmiar buta. Jeśli jednak decydujesz się na zakupy butów przez internet, pamiętaj, że stopa dziecka jest trójwymiarowa, nie liczy się jedynie jej długość ale również szerokość i tęgość. Dlatego buty dobieraj również pod tym względem. Jeśli Twoje dziecko ma tęgą stopę lub wysokie podbicie, wybieraj buty, które mają możliwość dużej regulacji – najlepiej rzepami. 

Małe dzieci zwykle nie widzą, czy buty są wygodne i dobrze dobrane. Ponieważ stopy dziecka są nadal miękkie i plastyczne. Nawet uczucie bólu podczas zginania palców u małych dzieci nie jest jeszcze tak bardzo dokuczliwe i dzieci mogą go nie odczuwać aż tak bardzo jak dorośli. 

Jeśli wiesz już to wszystko możesz przejść do mierzenia: 

 1. Przygotuj kartkę, ołówek i linijkę 
 1. Ustaw dziecko na kartce 
 1. Odrysuj obydwie stopy 
 1. Zmierz stopę, od pięty do dużego palca 
 1. Otrzymany rozmiar, to rozmiar stopy, aby dobrać do niego rozmiar buta dodaj od 0,6 cm do 1 cm. Otrzymane cm dopasuj do odpowiedniego rozmiaru buta. 

WAŻNE! 

Jeśli już macie buty dla dziecka i chcecie sprawdzić czy są one dobrze dopasowane do stopy to po założeniu sprawdź to badaniem palpacyjnym. Po założeniu bucików, dotykając bucika sprawdź czy dziecko nie podwija paluszków, czy but nie leży za ciasno.